Kalendarium 2015

Styczeń

Umowa Polkomtelu z firmą Ericsson

Polkomtel podpisał umowę z firmą Ericsson na wdrożenie nowej platformy Next Generation IN-Prepaid oraz utrzymanie istniejącej platformy NGIN-Postpaid.

Luty

Nabycie spółki Radio PIN S.A.

27 lutego 2015 roku Telewizja Polsat Sp. z o.o. nabyła 100% udziałów w kapitale zakładowym spółki Radio PIN S.A. za kwotę 4,3 mln złotych. Spółka Radio PIN S.A. jest nadawcą kanału radiowego Muzo.fm. W styczniu 2016 roku spółka została przekształcona w Muzo.fm Sp. z o.o.

Marzec

Zakup przez Telewizję Polsat praw do transmisji sportowych

W 2015 roku Telewizja Polsat nabyła szereg praw do transmisji wydarzeń sportowych. W szczególności zakupiła na dwa najbliższe sezony prawa do pokazywania najbardziej prestiżowych wyścigów rajdowych – Rajdowych Mistrzostw Świata (WRC) oraz wyłączne prawa do transmisji Mistrzostw Europy w latach 2015 i 2017 roku w siatkówce mężczyzn i kobiet na wszystkie pola eksploatacji, tj. telewizję, Internet i sieci mobilne. Inne prawa sportowe nabyte w 2015 roku obejmują m.in. prawa do transmisji Igrzysk Europejskich, które odbyły się w czerwcu 2015 roku w Azerbejdżanie, pod auspicjami Europejskiego Komitetu Olimpijskiego oraz prawa do transmisji rozgrywek i ligi piłkarskiej.

Internet LTE na częstotliwości 800 Mhz

Od marca klienci Plusa i Cyfrowego Polsatu, jako pierwsi w Polsce mogą korzystać z Internetu w technologii LTE na częstotliwości 800 MHz. W zasięgu Internetu Grupy jest w tym czasie ponad 90% Polaków, dzięki uruchomieniu ponad 1000 nowych stacji bazowych przez Grupę Midas w ramach budowy sieci LTE 800.

Nowy serwis korporacyjny Grupy Polsat

W marcu wystartował nowy serwis korporacyjny Grupy www.grupapolsat.pl

Kwiecień

Powołanie członków Rady Nadzorczej

W dniu 2 kwietnia 2015 roku Zwyczajne Walne Zgromadzenie powołało na kolejną 3-letnią kadencję do Rady Nadzorczej panów: Zygmunta Solorza-Żaka, Roberta Gwiazdowskiego, Józefa Birkę, Aleksandra Myszkę, Heronima Rutę oraz Leszka Reksę.

Wprowadzenie do obrotu akcji serii J

Zarząd Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. wprowadził z dniem 20 kwietnia 2015 roku do obrotu giełdowego na rynku podstawowym 243.932.490 akcji zwykłych na okaziciela serii J Spółki.

Spłata części kredytu terminowego

13 kwietnia Grupa Polsat dokonała dodatkowej spłaty części kredytu terminowego spółki Polkomtel w wysokości 600 mln zł.

Technologia HD Voice w Plusie

W kwietniu Plus wprowadził dla wszystkich swoich klientów technologię HD Voice na terenie całego kraju. Dzięki HD Voice klienci Plusa mogą się cieszyć jeszcze lepszą jakością połączeń
i większym komfortem prowadzonych rozmów.

Teleaudio Dwa i InterPhone Service w Grupie Polsat

1 kwietnia do Grupy Kapitałowej Cyfrowego Polsatu dołączyły spółki Teleaudio Dwa, lider usług Premium Rate oraz InterPhone Service, producent nowoczesnego sprzętu telekomunikacyjnego i elektronicznego powszechnego użytku.

Maj

Kanały tematyczne TVN w jakości HD w ofercie Cyfrowego Polsatu

1 maja 2015 roku do listy kanałów dostępnych na naszej platformie dołączyły kanały tematyczne z portfolio TVN w jakości HD: TVN 24 HD, TVN Turbo HD, TVN Style HD oraz TVN Fabuła HD.

Czerwiec

IPLA rozwinęła funkcję udostępniania napisów

Z myślą o potrzebach osób niesłyszących, IPLA rozwinęła funkcję udostępniania napisów i poszerzyła bibliotekę materiałów z napisami o kolejne propozycje z oferty Telewizji Polsat.

Lipiec

Test LTE 450 Mb/s

W lipcu firmy Polkomtel i Ericsson wspólnie przeprowadziły test agregacji trzech pasm częstotliwości w standardzie LTE-Advanced i uzyskały aż 450 Mb/s prędkości pobierania danych. Było to możliwe dzięki jednoczesnemu wykorzystaniu trzech częstotliwości nośnych 20 MHz w pasmach 800 MHz, 1800MHz i 2600 MHz.

Emisja Obligacji spółki Cyfrowy Polsat S.A.

21 lipca 2015 roku Cyfrowy Polsat podał informację o emisji jednego miliona obligacji korporacyjnych na okaziciela serii A, o łącznej wartości nominalnej jednego miliarda złotych.

Spłata części kredytu terminowego

29 lipca Grupa dokonała przedterminowej spłaty części kredytu terminowego spółki Cyfrowy Polsat w wysokości 1 mld zł.

Sierpień

Kampania reklamowa z reprezentacją Polski w siatkówce

Plus przeprowadził kampanię reklamową z udziałem siatkarskiej reprezentacji Polski, Mistrzów Świata w piłce siatkowej mężczyzn.

Wrzesień

Nowe studio produkcyjne Grupy Polsat

Od początku września, Telewizja Polsat dysponuje nowoczesną halą zdjęciową przeznaczoną do produkcji widowisk telewizyjnych. Budynek o kubaturze 22 tysięcy m3 posiada halę zdjęciową o powierzchni ponad 1200m2 oraz przestronne garderoby, charakteryzatornie, a także przestrzeń do obsługi nawet kilkusetosobowej widowni. Zlokalizowany jest na warszawskim Targówku, przy siedzibie Cyfrowego Polsatu.

Rozwój działalności w zakresie telemedycyny

Sieć Plus, jako pierwszy operator telekomunikacyjny w Polsce, zaoferowała we wrześniu klientom usługę dostępową z zakresu telemedycyny Ja+Zdrowie – konsultacje z lekarzem dostępne
7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę, kontakt z pielęgniarką i położną, informacje o dyżurach i konsultacjach lekarskich. 

Dostęp do HBO GO w ofercie Plusa

3 września Plus, jako pierwszy operator mobilny w Polsce, umożliwił swoim klientom zakup dostępu do serwisu HBO GO z abonamentem za telefon komórkowy z Internetem
lub abonamentem Internetu LTE

Refinansowanie zadłużenia Grupy

21 września Grupa Cyfrowy Polsat zawarła z konsorcjum polskich i zagranicznych instytucji finansowych umowę kredytów obejmującą kredyt terminowy w wysokości do 11,5 mld zł oraz kredyt rewolwingowy w wysokości do 1 mld zł, które wraz z wyemitowanymi w lipcu br. niezabezpieczonymi obligacjami korporacyjnymi na okaziciela serii A o łącznej wartości nominalnej
1 mld zł posłużyły do zrefinansowania dotychczasowego zadłużenia Grupy. 

Standard&Poor’s Services podwyższa rating

25 września agencja ratingowa Standard & Poor's Rating Services podwyższyła do poziomu BB+ ratingi korporacyjne dla spółek z Grupy.

Grupa Polsat wyróżniona przez brytyjski magazyn Euromoney

We wrześniu, już po raz drugi, Grupa Polsat została wyróżniona przez brytyjski magazyn finansowy Euromoney w rankingu Best Managed Companies in Central & Eastern Europe 2015 (Najlepiej zarządzane firmy w Europie Środkowo-Wschodniej 2015).

Nawiązanie współpracy z ADB

We wrześniu Cyfrowy Polsat i ADB nawiązały współpracę w celu wspólnego rozwoju rozwiązań i nowoczesnych usług telewizyjnych. Cyfrowy Polsat wdraża do produkowanych przez siebie dekoderów oprogramowanie firmy ADB oparte o rozwiązania telewizji zintegrowanej i spersonalizowanej, zwiększając doznania telewizyjne swoich abonentów i udostępniając zupełnie nowy sposób nawigacji i interakcji. Jednocześnie – na mocy umowy – jest dostawcą dekoderów dla ADB.

Udostępnienie usługi Wi-Fi Calling

We wrześniu sieć Plus, jako pierwszy operator mobilny na rynku, udostępnił do testów nowatorskie rozwiązanie Wi-Fi Calling dające możliwość prowadzenia rozmów głosowych wszędzie tam, gdzie jest zasięg sieci Wi-Fi, a utrudnione jest prowadzenie rozmowy w sieci mobilnej. W odróżnieniu od popularnych komunikatorów internetowych, korzystanie z Wi-Fi Calling umożliwia prowadzanie rozmów z własnego telefonu w taki sam jak dotychczas sposób – z użyciem własnego numeru telefonu komórkowego, dialera czy książki kontaktów.

Październik

Wyniki aukcji LTE

W dniu 19 października 2015 roku UKE ogłosił wyniki Aukcji LTE, w której Polkomtel wygrał w licytacji 4 bloki częstotliwości z zakresu 2600 MHz za łączną kwotę 155,7 mln zł.

Wnioski o rezerwacje częstotliwości

Polkomtel złożył wnioski o rezerwację częstotliwości z zakresu 2600 MHz.

Nowy portal informacyjny Polsat News

W październiku ruszył nowy portal informacyjny www.polsatnews.pl

Kontynuacja promocji „Drugi produkt za połówkę, trzeci za złotówkę”

7 października Cyfrowy Polsat i sieć Plus przywróciły promocję: Drugi produkt za połówkę, trzeci nawet za złotówkę, w ramach programu smartDOM, oferującą klientom szerokie portfolio usług – telewizję, Internet LTE, telefon – w bardzo korzystnych cenach.

Effie Awards dla programu smartDOM i kampanię Oszczędzanie przez dodawanie

12 października podczas uroczystej gali jednego z najważniejszych konkursów branży reklamowej – Effie Awards – Grupa Polsat odebrała nagrodę dla programu smartDOM. Srebro w kategorii Telekomunikacja za wspólną kampanię Oszczędzanie przez dodawanie otrzymały Cyfrowy Polsat i Plus.

Przejście na nowoczesny system kompresji sygnału MPEG-4

Od 1 października Cyfrowy Polsat przeszedł na nowoczesny system kompresji sygnału w standardzie MPEG-4. Pozwala on na zwiększenie jakości oferowanych usług oraz bardziej efektywne wykorzystanie pojemności satelitarnej. Abonenci Cyfrowego Polsatu otrzymują jeszcze lepszą jakość usług, a przy okazji tej zmiany, dodatkowo aż 16 dodatkowych kanałów w jakości HD, co zwiększyło łączną liczbę stacji HD dostępnych na platformie do ponad 60 pozycji.

Listopad

5 mln pobrań aplikacji IPLA w Google Play

W 2015 r. aplikacja największej telewizji internetowej IPLA na system operacyjny Android przekroczyła liczbę 5 milionów pobrań. Czyni ją to jedną z najbardziej popularnych polskich aplikacji
w Google Play oraz najpopularniejszą mobilną aplikacją VOD w Polsce.

Grudzień

HBO GO w ofercie internetowej Cyfrowego Polsatu

Od 17 grudnia Cyfrowy Polsat umożliwia swoim klientom zakup oferującego telewizyjne treści premium serwisu HBO GO wraz z Internetem LTE. HBO GO jest teraz dostępne bez umowy
na telewizję – już od 20 zł miesięcznie!

Zmiany w Zarządzie Spółki

Dnia 8 grudnia 2015 roku Rada Nadzorcza powierzyła funkcję Prezesa Zarządu Panu Tobiasowi Solorzowi, dotychczasowemu Wiceprezesowi Zarządu, natomiast Panu Tomaszowi Gillner-Gorywodzie, dotychczasowemu Prezesowi Zarządu powierzyła funkcję Członka Zarządu. Ponadto Rada powołała z dniem 1 marca 2016 roku na stanowisko Członka Zarządu Panią Agnieszkę Odorowicz.

Start nowego kanału pod marką Polsat

18 grudnia wystartował nowy kanał satelitarny Grupy Polsat – Polsat 1,  adresowany do Polaków mieszkających za granicą. W Polsat 1 widzowie mogą oglądać atrakcyjne audycje wyselekcjonowane z bogatej biblioteki programowej Polsatu, TV4, Polsat Cafe oraz Polsat Play.